Krem przeciwzmarszczkowy – czy naprawdę działa?

Krem przeciwzmarszczkowy – czy naprawdę działa?

Charakterystyczne, podłużne zagłębienia, które z wiekiem pojawiają się na skórze raczej nie są miłym gościem. Dlatego wiele kobiet, a stara się zapobiegać ich powstawaniu. Coraz popularniejszy jest również krem przeciwzmarszczkowy dla mężczyzn. W internecie krąży wiele mitów o bezużyteczności a nawet szkodliwości stosowania kosmetyków przeciwko zmarszczkom. Jednak żadne badania nie potwierdziły rzekomego rozleniwiania się skóry pod wpływem stosowania kremów. Udokumentowany jest natomiast pozytywny wpływ na skórę składników, które najczęściej zawierają kremy przeciwzmarszczkowe. Odpowiednia pielęgnacja twarzy spłyci powstałe zmiany i uchroni przed powstawaniem kolejnych.

Czy istnieją idealne składniki kremów przeciwzmarszczkowych?

Skuteczny krem przeciwzmarszczkowy to taki, który zawiera kompleksowy zestaw składników, najlepiej pochodzenia naturalnego. Odpowiednie kremy przeciwzmarszczkowe powinny posiadać składniki, które wykazują działanie:

 • antybakteryjne (zniweluje ryzyko powstania uciążliwych stanów zapalnych)
 • nawilżające (brak odpowiedniego nawilżania powoduje przesuszanie skóry, które z kolei przyspiesza jej starzenie się)
 • antyoksydacyjne (ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników)
 • ujędrniające (elastyczna skóra jest mniej podatna na pogłębianie się zmarszczek)
 • regenerujące (odpowiednia regeneracja pozwoli skórze optymalnie pracować)

Dlatego należy zwrócić uwagę na stężenie składników aktywnych i ich naturalne pochodzenie. Chemicznie uzyskane składniki są dla skóry szkodliwe, zwłaszcza syntetyczne konserwanty. Oto składniki, które dostarczą skórze najwięcej korzyści:

 • kwas hialuronowy – naturalny składnik skóry, płynów ustrojowych i tkanki łącznej, nazywany eliksirem młodości. Zatrzymuję wodę w naskórku i naturalnie „wypycha” zmarszczki
 • witamina C – zwiększa odporność skóry, zwalcza drobnoustroje i neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników
 • koenzym Q10 – wzmacnia produkcję komórek i chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV
 • zielona herbata –  wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, wspomaga proces odnowy komórek
 • peptydy – bioaktywne aminokwasy pobudzają produkcję kolagenu, przez co wzmacniają barierę ochronną skóry
 • kwas salicylowy – złuszcza zgrubiały naskórek i wspomaga proces odnowy komórek

Krem o optymalnym działaniu

Skutecznym rozwiązaniem będzie krem przeciwzmarszczkowy Richevon, zapewniający idealną pielęgnację skóry. Krem charakteryzuje się kompleksowym działaniem, a zdecydowana większość aktywnych składników jest pochodzenia naturalnego. Roślinne wyciągi spłycą powstałe zmarszczki i uchronią przed powstawaniem kolejnych. Dzięki temu proces starzenia się skóry zostanie spowolniony.

Dobór kremu w zależności od wieku

Kremy przeciwzmarszczkowe dla skóry osoby dwudziestoletniej znacznie różnią się od tych 50+. Z upływem czasu skóra staje się wiotka i zmniejsza się warstwa kolagenu. Dlatego osoby starsze powinny zwrócić uwagę na zwiększoną ilość kolagenu i koenzymu q10, podczas gdy osoby przed trzydziestym rokiem życia powinny skoncentrować się na działaniu nawilżającym i zwalczeniu wolnych rodników przez witaminy A i E.

Kiedy warto zacząć używać kremu przeciwzmarszczkowego?krem na zmarszczki Richevon

Również osoby młode powinny stosować kosmetyki. Zmarszczki pojawiają się już między 25-30 rokiem życia. Szybkie reagowanie na pojawienie się pierwszych pogłębień mimicznych przyniesie lepsze efekty niż niwelowanie głębokich i widocznych zmarszczek. Najbardziej wrażliwa i najcieńsza skóra pod oczami wymaga pielęgnacji znacznie wcześniej, dlatego już w młodym wieku warto wyposażyć się w krem przeciwzmarszczkowy pod oczy.

Jeśli interesują Ciebie też inne metody usuwania zmarszczek, musisz przeczytać ten artykuł: https://portalkosmetologiczny.pl/zmarszczki/zabiegi-na-zmarszczki-kiedy-zaczac-je-wykonywac/.

Podsumowanie

Dobrze dobrany do skóry krem przeciwzmarszczkowy może skutecznie zapobiegać powstawaniu kolejnych zmarszczek a także znacznie spłycić już powstałe zagłębienia. Istotna jest optymalna do wieku formuła składników i ich naturalne pochodzenie. Ważna jest również pielęgnacja wrażliwej skóry pod oczami, odpowiednią pielęgnację zapewni krem pod oczy przeciwzmarszczkowy.

Bibliografia

1. Cho EA., Cho EH., Choi SJ., Park KH., Kim SY., Jeong YJ., Ku CS., Ha BJ., Jang, DI., Chae HJ., Screening of Anti-wrinkle Resource from Herbal Medicinal Extracts and Stability Test of Its Cosmetic Products, 2011
2. Tazbir M., Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry, 2012
3. Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Krem przeciwzmarszczkowy – czy naprawdę działa?”

 1. Piszcie że trzeba szybko reagować.. ale czy jeszcze przed pojawieniem się zmarszczek używać kremu przeciwzmarszczkowego czy dopiero po dostrzeżeniu pierwszych bruzd?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *