Lwia zmarszczka w jakim wieku może się pojawić?

Nie bez powodu obawiamy się zmarszczek już w młodym wieku. Przy wzmożonej mimice twarzy i bardzo widocznej na niej ekspresji emocji bruzdy mogą pojawić się nawet u dwudziestolatek. Szczególnie mocno narażone są na to części twarzy, które zaangażowane są w wyrażanie gniewu lub szczęścia, czyli czoło, oczy i kąciki ust.

Najgroźniejszy wróg twarzy – czym jest lwia zmarszczka?

Nie powinniśmy lekceważyć problemu, jakim jest lwia zmarszczka. W jakim wieku by się nie pojawiła, zawsze będzie ona spędzać kobietom i mężczyznom sen z powiek. To potoczne określenie bruzdy, która pojawia się między brwiami. Na początku zauważalna jest jedynie w czasie sytuacji, kiedy gniewamy się, marszczymy czoło w zamyśle lub mrużymy oczy. Nazywana jest jednak gniewną zmarszczką, ponieważ najsilniej zarysowuje się właśnie w czasie okazywania złości i niezadowolenia.

Niestety w czasie starzenia się skóry zagniecenia między brwiami nie znikają już tak łatwo, a pozostają po nich zagłębienia, które nadają twarzy wygląd wiecznie zagniewanej. Chociaż niekoniecznie może pojawić się ona jedynie przez wyrażanie mimiką negatywnych emocji – lwie bruzdy mogą być dziedziczne. Ich pojawianiu się i utrwalaniu sprzyja też zła pielęgnacja skóry twarzy lub całkowity jej brak. Więcej o lwiej zmarszczce przeczytasz tu.

Prewencja zamiast leczenia

Żeby być jak najbardziej spokojnym o gładką skórę twarzy najlepiej przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek już w młodym wieku. Najprostszym w teorii chociaż najtrudniejszym do wykonania zadaniem byłoby ograniczenie mimiki twarzy. Często jednak takie poświęcenie nie jest możliwe, ciężko też się nam pilnować.

Dobrym pomysłem jest używanie kremów przeciwzmarszczkowych już w wieku nawet dwudziestu, dwudziestu kilku lat. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają być „przeciw”, więc stosowanie ich jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zagłębień w skórze będzie zgodne z ich przeznaczeniem. Pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe dla młodej skóry będą zawierały delikatne składniki nawilżające, antyoksydanty, które pomogą zwalczyć wolne rodniki, i filtry UV. W pierwszej chwili nie musimy sięgać po kremy z kolagenem czy koenzymem Q10, ponieważ nasz organizm jest w stanie wytworzyć je samodzielnie.

Zdrowy tryb życia zapobiega powstawaniu zmarszczek

Dlatego kolejnym etapem zapobiegania zmarszczkom jest zdrowy tryb życia i dieta bogata w owoce i warzywa. Na przykład koenzym Q10, który odpowiada między innymi za dotlenianie komórek i ich ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, znajdziemy w rybach, olejach, szpinaku i brokułach. Dania powinny też zawierać produkty, w których występuje witamina A, C i E, czyli antyoksydanty. Będą to między innymi: marchew, żółty nabiał, owoce cytrusowe, orzechy laskowe, migdały i tłuste ryby.

Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu – przy średnim wysiłku fizycznym powinniśmy pić minimum 2 litry wody dziennie, a w przypadku uprawiania sportu lub wykonywania ćwiczeń w domu – odpowiednio więcej. Nie bez efektu przejdzie też odstawienie używek – alkoholu i papierosów. Lekarze polecają też wykonywanie ćwiczeń i masaży mięśni twarzy – dzięki nim zmniejszymy napięcie skóry. Będzie ona bardziej promienna, napięta i sprężysta. Systematyczne ćwiczenia znacząco opóźnią pojawianie się pierwszych zmarszczek mimicznych.