Botoks lwia zmarszczka efekty po zabiegu

Botoks lwia zmarszczka efekty po zabiegu

Zmarszczki mimiczne uwydatniają się wraz z wiekiem. Czasem nawet postarzają, dlatego specjaliści prześcigają się w pomysłach, jak się od nich skutecznie uwolnić.

Lwia bruzda

Lwia zmarszczka jest nieestetyczną pionową bruzdą, która powstaje na skórze pomiędzy brwiami. Czasem nie jest to pojedyncze załamanie skórne, ale nawet kilka sąsiadujących. Inaczej nazywa się ją „marsowym czołem” lub „lwią bruzdą”. Nadaje twarzy wyraz niezadowolenia i gniewu. Odpowiedzialny za jej tworzenie jest mięsień marszczący brwi corrugator supercilii.
Powstawanie zmarszczki rozpoczyna się już w młodym wieku podczas mrużenia oczu albo wyrażania gniewu, ale wówczas nie jest ona zbyt mocno widoczna. Skóra jest jeszcze młoda, sprężysta i nie powstają na niej trwałe fałdki. W trwałą przekształca się w późniejszych latach, kiedy pogłębia się proces starzenia i na czole zaczynają uwidaczniać się marszczenia.
Jak temu zaradzić? Można już w młodym wieku zadbać o wygląd w przyszłości, ale nie jest to proste, ponieważ trudno stale kontrolować się i powstrzymywać przed naturalnymi odruchami mimicznymi. Doraźnym sposobem jest zastosowanie botoksu, czyli toksyny botulinowej, która wygładzi zmarszczki, nada twarzy łagodne rysy.

Zalety botoksu

Botoks nie wymaga żadnych szczegółowych badań. Wystarczy wizyta u lekarza, która odpowie na wszystkie najważniejsze pytania, dotyczące zabiegu. Wstrzykiwanie odbywa się po uprzednim znieczuleniu skóry lodem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, wkłucie może być odczuwane jako ukłucie komara.

Botoks i lwia zmarszczka – efekty

Botoks sprawi, że skóra zostanie wygładzona, mięsień marszczący brwi stanie się osłabiony, zniknie lwia zmarszczka, a twarz wizualnie przestanie sprawiać wrażenie gniewnej. Szczegółowo wygląda to w następujący sposób: acetylocholina, wydzielająca się z zakończeń nerwowych, zostanie zatrzymana, a płytka nerwowo-mięśniowa zostaje zahamowana. W wyniku tego mięsień przestaje działać, nie kurczy się, a ten stan utrzymuje się jeszcze przez jakiś po zakończeniu czynności botoksu.  Efekty po zastosowaniu toksyny botulinowej będą utrzymywać się od 6 do 8 miesięcy, a zabieg można powtarzać co 3 miesiące – nie częściej.

Niepożądany wygląd – co robić?

Jeśli efekt zabiegu nam się nie podoba, można odczekać, aż toksyna przestanie działać, a skóra wróci do poprzedniego stanu. Potrwa to, co prawda, kilka miesięcy, ale przynajmniej jest pewność, że niedogodności znikną. Zauważywszy takie niepożądane konsekwencje, można przy kolejnej próbie nakreślić problem lekarzowi – zmniejszy on dawkę preparatu.
Ponadto, jeśli wynik wstrzyknięcia botoksu nie będzie zadowalający, można zdecydować się na inny rodzaj substancji, czyli kwas hialuronowy. Jego działanie polega na wygładzeniu skóry oraz dogłębnym wypełnieniu bruzdy między brwiami. W tym przypadku rezultaty utrzymają się przez nawet 18 miesięcy.  Po tym czasie można powtórzyć użycie preparatu.

Lwia zmarszczka czasem dodaje twarzy charakteru, a czasem nadaje mu wyraz złości i posuwa w latach. Można skutecznie uniknąć błędnego oceniania wyrazu twarzy przez otoczenie oraz odmłodzić się o parę lat, stosując sprawdzone środki. Jednym z nich jest botoks – lwia zmarszczka znika, a efekty utrzymują się przez kilka miesięcy.

Bibliografia

1. Talib N., Młoda bez skalpela, 2016
2. Dziezak J.D., Preservatives: antioxidants. The ultimate answer to oxidation, 1986

Oceń ten artykuł.