Botoks lwia zmarszczka skutki uboczne

Botoks lwia zmarszczka skutki uboczne

Nie wszystkie zabiegi, których dokonujemy, aby poprawić swój wygląd w każdym przypadku są bezpieczne i dostosowane do wymagań skóry. Warto znać przeciwwskazania do konkretnych zabiegów oraz efekty uboczne, które one powodują, aby uchronić się przed dolegliwościami.

Czym jest zmarszczka mimiczna?

Lwia zmarszczka to pojedyncza pionowa bruzda lub kilka takich bruzd, pojawiających się na czole między brwiami. Jej największą wadą jest fakt, że nadaje ona twarzy gniewny, srogi charakter, dlatego jest niepożądana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Za jej tworzenie odpowiedzialny jest mięsień marszczący brwi corrugator supercilii.
Tak jak i inne zmarszczki mimiczne, także i ta powstaje już w młodości z tym, że nie jest to widoczne gołym okiem. Podczas wykonywania spontanicznych odruchów twarzy (uśmiechania się, ściągania brwi albo odruchów podczas jedzenia) skóra się zmienia, a regularne ich powtarzanie sprawia, że później uwidaczniają się na niej zmarszczki. Dzieje się to wtedy, kiedy skóra się starzeje i traci naturalną wiotkość i elastyczność.
Lwia zmarszczka jest zwykle dość głęboka, dlatego nie dziwi fakt, że wielu próbuje się jej pozbyć, stosując różnorodne środki. Jednym z nich jest botoks, czyli wstrzykiwanie specjalnego preparatu – toksyny botulinowej, która powoduje zatrzymanie acetylocholiny, wytwarzającej się z zakończeń nerwowych i zahamowanie pracy mięśnia. Bezpośrednio wpływa to na to, że nie tworzy się zmarszczka.

Botoks a lwia zmarszczka i skutki uboczne

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że botoks i lwia zmarszczka mogą powodować skutki uboczne. Będzie to przede wszystkim niepożądany wygląd spowodowany wstrzyknięciem zbyt dużej ilości substancji. Jest to o tyle poważny problem, że na jakiś czas pozbawi pacjenta atrakcyjnego w jego mniemaniu wyglądu. Na szczęście to tylko stan przejściowy, ponieważ skóra traci efekty po botoksie po kilku miesiącach. Po ich ustąpieniu i przy ewentualnej chęci powtórzenia zabiegu należy poinformować specjalistę, że poprzedni zabieg nie przyniósł oczekiwanych rezultatów, co sprawi, że zmniejszy on dawkę toksyny.
Kolejnym negatywnym skutkiem botoksu może być ograniczenie mimiki twarzy w miejscu wstrzyknięcia substancji. Utrata kontroli potrwa do momentu rozłożenia się preparatu, czyli nawet przez kilka miesięcy. Możliwe jest także wystąpienie słabszych mięśni (także tych sąsiadujących z mięśniami, na które miał bezpośrednio zadziałać botoks), bóle twarzy, nudności i wymioty, problem z oddychaniem, podwójne widzenie.
Osoby, u których występuje uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, nie powinny poddawać się zabiegowi, ponieważ może to zagrozić ich zdrowiu albo nawet życiu. Jeśli to jednak nastąpi, pacjent doświadczy przede wszystkim obrzęku twarzy, warg, języka, a nawet gardła, następnie problemów z oddychaniem, pokrzywki, świądu.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, konieczny jest wcześniejszy szczegółowy wywiad lekarski, przygotowujący do zabiegu. Nie można zataić przed lekarzem żadnych informacji, bo inaczej  będzie to obarczone dość dużym ryzykiem. Jeśli lekarz zauważy, że cechy organizmu, ewentualne zaburzenia lub alergie występują u pacjenta, nie pozwoli na wykonanie zabiegu. Czytaj więcej o botoksie.

Botoks może przysłużyć się w walce z niechcianą lwią bruzdą pomiędzy brwiami, ale może też mieć negatywne efekty. Trzeba zdawać sobie z tego sprawę przed przystąpieniem do zabiegu i sprawdzić, czy na pewno nadajemy się do jego przeprowadzenia. Ważną rolę odegra w tym przypadku lekarz, przeprowadzający wcześniejszy wywiad.

Bibliografia

1. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016
2. Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004

1 (20%) 1 ocen wpisu

1 Odpowiedź do “Botoks lwia zmarszczka skutki uboczne”

  1. Straszne te skutki uboczne, aż człowiek się boi iść do salonu kosmetycznego …
    Na szczęście mam swoją zaufaną klinikę, nigdy mnie do tej pory nie zawiedli, więc mam nadzieję, że tak będzie w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *