Botox lwia zmarszczka powikłania po stosowaniu

Botox lwia zmarszczka powikłania po stosowaniu

Wstrzyknięcie botoksu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów usuwających zmarszczki mimiczne. Jest stosunkowo bezbolesny, szybki i można wykonać go nawet w salonie kosmetycznym. Jak jednak każdy zabieg, tak i wstrzyknięcie do mięśni toksyny botulinowej nie jest w stu procentach bezpieczne.

Na czym polega zabieg?

Lekarz przy znieczuleniu miejscowym wykonuje kilka nakłuć i wstrzyknięć botoksu pod skórę, w mięśnie, które chcemy sparaliżować. Toksyna blokuje bowiem zakończenia nerwowe i unieruchamia wybrane mięśnie twarzy, przez co nie kurczą się i nie powstają zmarszczki. Na przykład po wstrzyknięciu botoksu w mięśnie czołowe w okolicy lwiej zmarszczki tracimy możliwość zmarszczenia brwi tak, że powstaje pionowa bruzda.

Z jednej strony to duży plus – mięśnie stają się zrelaksowane, a skóra odpoczywa i regeneruje się, rozprostowując zmarszczkę.

Botox a lwia zmarszczka i powikłania po stosowaniu

Z drugiej strony, jak przy każdym zabiegu, tak i w przypadku wstrzykiwania toksyny botulinowej może dojść do skutków ubocznych – najczęściej pojawiają się obrzęki, zsinienia i zaczerwienienia. Są to jednak objawy, które znikają po kilku dniach, a w międzyczasie zaleca się stosowanie miejscowo kremów przeciwbólowych i zimnych okładów. W tym przypadku nie ma się czym martwić, a jedynie czekać na pełny efekt wygładzenia twarzy, który pojawi się po kilku, kilkunastu dniach. Lwia zmarszczka wygładzi się, a twarz straci wyraz zagniewanej.

Nie zawsze jednak zabieg się udaje, a fora internetowe pełne są opinii niezadowolonych pacjentek. Jaka jest najczęstsza przyczyna niezadowolenia po zabiegu? Jeśli lekarz lub pracownik salonu wstrzyknie toksynę w złe miejsce lub ta zostanie przeniesiona przez komórki nerwowe na sąsiadujący mięsień, może dojść do sztucznego efektu „maski”, w której zablokowane zostaną inne mięśnie niż planowane, twarz przestanie w naturalny sposób wyrażać emocje, a mimika będzie w znacznym stopniu ograniczona.

Niepożądane efekty stosowania botoksu

Chociaż występują dość rzadko, przed przystąpieniem do zabiegu warto się z nimi liczyć. Do najczęstszych skutków ubocznych, poza wymienionym wyżej efektem maski i niedużymi obrzękami, należą bóle i zawroty głowy, objawy grypy, osłabienie mięśni, nudności, podwójne widzenie, problemy z układem oddechowym – to znak, że toksyna przedostała się z twarzy do krwi i dotarła do innych części ciała, w tym do mózgu. W takiej sytuacji konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem. Toksyna botulinowa w zbyt dużych dawkach jest niebezpieczna dla organizmu, chociaż w czasie zabiegu stosuje się jej niewielką ilość, warto sprawdzić, czy nie narazimy się na większe powikłania.

U 3% pacjentek występuje efekt opadania powiek i policzków – ma on związek z nieumiejętnym wstrzyknięciem botoksu lub zbyt dużą ilością toksyny. Mięśnie zostają zbyt mocno osłabione i nie są w stanie utrzymać skóry, działa też czynnik grawitacyjny. Ponadto źle wykonany zabieg może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mięśni i problemów z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie i picie.

Jak zabezpieczyć się przed powikłaniami po stosowaniu botoksu?

Przede wszystkim powinniśmy korzystać z usług renomowanych klinik medycyny estetycznej i polecanych, doświadczonych lekarzy. Może to zdecydowanie zniwelować ryzyko niechcianych efektów ubocznych. Ponadto warto ograniczyć stosowanie toksyny botulinowej, nie stosować jej nagminnie – jednorazowy zabieg nie przyczyni się do uszkodzenia mięśni, ale stałe nakłuwanie może spowodować ich zanik i trwałe osłabienie funkcji mimicznych.

Bibliografia

1. Pavicic T., Gauglitz G.G., Lersch P., Schwach-Abdellaoui K., Malle B., Korting H.C., Farwick M., Efficacy of cream-based novel formulations of hyaluronic acid of different molecular weights in anti-wrinkle treatment, 2011
2. Elie M., Kressaty J., Anti-wrinkle hormone-type cosmetic composition, 2009

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Botox lwia zmarszczka powikłania po stosowaniu”

  1. „U 3% pacjentek występuje efekt opadania powiek i policzków – ma on związek z nieumiejętnym wstrzyknięciem botoksu lub zbyt dużą ilością toksyny. Mięśnie zostają zbyt mocno osłabione i nie są w stanie utrzymać skóry, działa też czynnik grawitacyjny. Ponadto źle wykonany zabieg może doprowadzić do poważnych uszkodzeń mięśni i problemów z podstawowymi czynnościami, takimi jak jedzenie i picie.”

    Tego się najbardziej boję 🙁 A zabieg kwasem hialuronowym jest dużo droższy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *