Co zrobić kiedy pojawi się u nas lwia zmarszczka w młodym wieku?

Co zrobić kiedy pojawi się u nas lwia zmarszczka w młodym wieku?

Lwia zmarszczka to jedna ze zmarszczek mimicznych, które mogą się pojawić w każdym wieku. Wszystko zależy od wielu czynników – głównie genetycznych, ale również i od tego jaki kto ma charakter i jak dużą ekspresją się na co dzień posługuje. Lwia zmarszczka jest zmarszczką pionową, która tworzy się nad nosem, między brwiami. Może być jedną linią, ale czasem występują też dwie, albo i trzy. Stopniowo się pogłębia i – jak każda taka bruzda – nie wygląda zachęcająco. Zwłaszcza u młodej osoby. Jak można ją spłycić lub zupełnie się jej pozbyć? I co robić, by się uchronić przed jej pojawieniem?

Czym jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka jest pionową bruzdą między brwiami, która pojawia się zwykle w momentach, gdy jesteśmy na czymś mocno skupieni, chcemy się czemuś lepiej przyjrzeć, ale także i wówczas gdy się na kogoś zezłościmy, jesteśmy zagniewani. Po pewnym czasie bruzda nie wygładza się, gdy nasza twarz się rozpogadza, lecz zostaje – i psuje nawet najłagodniejszy wyraz twarzy. Wówczas nawet w młodym wieku wyglądamy o wiele dojrzalej i o wiele surowiej – często mimowolnie.
Lwia zmarszczka jest zmarszczką mimiczną, na której pojawienie się wpływa przede wszystkim silne działanie mięśnia marszczącego brwi. Zmarszczki mimiczne tworzą się również na skutek genetycznych predyspozycji, suchej skóry, częstego opalania czy niezdrowej diety. Ogólnie rzecz biorąc starzenie skóry u każdego człowieka przebiega z nieco inną szybkością, jednak poprzez swoje zachowanie możemy mieć na nie wpływ.

Lwia zmarszczka w młodym wieku – co zrobić?

Zmarszczki mimiczne zwykle pojawiają się w średnim wieku, ale u niektórych osób mogą się ujawnić nawet po dwudziestce. Jak wtedy należy zareagować? Jest wiele sposobów, a podstawowe to:

  •  picie dużej ilości wody
  •  unikanie słońca i solarium, a jeśli już, opalanie się przy użyciu kremu z wysokim filtrem UV, ażeby skóra nie była nadmiernie przesuszona
  •  stosowanie balsamów nawilżających
  •  masowanie twarzy, które powinno być codzienne i wykonywane okrężnymi ruchami
  •  stosowanie kremów na zmarszczki mimiczne, bogatych w witaminę C i E oraz składniki niszczące wolne rodniki (np. Richevon)
  •  włączenie do diety produktów, które są bogate w antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za procesy starzenia (na przykład czerwone wino, marchew, pomidory, szpinak, sałata, brukselka, aronia, cytryna, czosnek itp.)
  •  uczęszczanie do salonów kosmetycznych na specjalistyczny masaż twarzy, albo poddawanie się innym, przeciwzmarszczkowym zabiegom, które usuną płytką lwią zmarszczkę, a spłycą głęboką (na przykład mikrodermabrazja)

Lwia zmarszczka w młodym wieku – jak zapobiec?

Najprostszym sposobem, by zapobiec pojawieniu się zmarszczek mimicznych w zbyt młodym wieku jest ograniczanie swojej mimiki, co jest jednakże dosyć niewygodne – i na pewno odbiera twarzy mnóstwa ekspresji. Jednakże warto spróbować po prostu mniej marszczyć brwi w różnych sytuacjach – na przykład podczas czytania, a większość z nas ma taki zwyczaj. Prócz stosowania sposobów wymienionych w poprzednim akapicie, istnieje jeszcze jeden – ćwiczenia mięśni twarzy. Pomagają one mięśniom i skórze nieco się rozluźnić, dzięki czemu zmarszczki mimiczne pojawią się później.
Wśród ćwiczeń, które zapobiegają powstawaniu lwiej bruzdy, najpopularniejsze jest następujące: najpierw szeroko otwieramy oczy, jak gdyby jakaś rzecz nadzwyczajnie nas zaskoczyła, przy tym jednak starając się pracować bardziej brwiami niż czołem, a następnie staramy się wytrwać tak przez około dziesięć sekund. Następnie mocno zaciskamy powieki i znów chwilę odczekujemy. Ćwiczenie powtarzamy pięć razy. Najlepiej cztery razy dziennie. Zobacz, jak walczyć z głębokimi zmarszczkami i co po botoksie?

Bibliografia

1. Dover J.S., Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii, 2005
2. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana,1999

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Co zrobić kiedy pojawi się u nas lwia zmarszczka w młodym wieku?”

  1. To solarium to jest u mnie spory problem, ponieważ nie mogę przestać z niego korzystać. Wiem, że to szkodzi mojej skórze, no ale to u mnie nie działa 🙁 Kurczę. Znacie może jakieś kosmetyki na zmarszczki? Jakieś mocne, głęboko odżywiające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *