Co zrobić z lwią zmarszczką?

Co zrobić z lwią zmarszczką?

Wśród problemów, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się do kosmetologów i lekarzy medycyny estetycznej, często pojawia się lwia zmarszczka. Ta niezbyt estetyczna zmarszczka mimiczna nadaje twarzy wygląd wiecznie zagniewanej, surowej i starszej niż w rzeczywistości. U niektórych osób pojawia się bardzo wcześnie, jako jedna z pierwszych i nie ma bezpośredniego związku z utratą kolagenu i z działaniem grawitacji.

Skąd bierze się lwia zmarszczka?

Jeszcze przed zastanowieniem się, co zrobić z lwią zmarszczką, warto poddać refleksji swoje nawyki, szczególnie te powiązane z mimiką. Niektórzy ludzie mają szczególnie wyrazistą i bogatą ekspresję. Mówi się, że „można z nich czytać jak z książki”. Niestety, ta barwna cecha ma swoje minusy – to między innymi większa szansa na szybkie powstanie głębokich zmarszczek mimicznych. Lwia bruzda, czyli pionowe zmarszczki na czole u nasady nosa, jest powiązana z ekspresją gniewu. Niewielki mięsień umiejscowiony u nasady nosa kurczy się, a ilekroć to robi, przybiera na sile – po pewnym czasie pozostaje stale przykurczony, a skóra na czole nabiera cech lwiej zmarszczki widocznej nawet w chwili spoczynku. Za jej powstanie może jednak odpowiadać także… wada wzroku. Jak to działa? To proste – by dojrzeć coś, co znajduje się zbyt blisko lub daleko, marszczymy czoło uruchamiając ten sam mięsień, którego używa się do ekspresji gniewu w mimice. Dlatego też zaniedbana wada wzroku może pogłębiać lwią zmarszczkę.

Specjalistyczne kremy i kuracje

Pierwszym frontem w walce z lwią zmarszczką staje się zwykle używanie sposobów domowych. Gimnastyka twarzy, masaże i dostępne w drogeriach kremy przeciwzmarszczkowe (np. Richevon) są skuteczne, gdy zmarszczka nie jest jeszcze zbyt mocno zaznaczona i utrwalona. Świetnie sprawdzają się jako profilaktyka działania sił grawitacji na skórę oraz sposób na delikatne złuszczanie czy pobudzanie syntezy kolagenu. Jeśli te sposoby nie skutkują, można sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach. Zawierają one głównie wysokie stężenia kwasu hialuronowego, który intensywnie nawilża i absorbuje wodę. Często spotyka się też retinol oraz witaminę C w roli przeciwutleniacza. Najszybsze i najlepsze efekty osiąga się jednak przy zastosowaniu zabiegów. Co  kosmetolog może zrobić z lwią zmarszczką? Zobacz, co podpowiada modanaurode.pl

Toksyna botulinowa

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej to pierwszy z dwóch skutecznych zabiegów proponowanych przez kosmetologów. Preparat, całkowicie bezpieczny dla zdrowia, podaje się poprzez serię nakłuć cienką igłą wzdłuż zmarszczki. Toksyna częściowo unieruchamia i osłabia mięsień odpowiedzialny za jej powstawanie. Efekt to wygładzona, „uspokojona” powierzchnia skóry przy zachowaniu naturalnej mimiki i wyglądu twarzy. Zastrzyki z toksyny botulinowej należy powtarzać co około sześć miesięcy, by zatrzymać osiągnięty efekt i utrzymać mięsień w częściowym unieruchomieniu.

Kwas hialuronowy

Drugim sposobem na lwią zmarszczkę, stosowanym często tam, gdzie toksyna botulinowa nie jest dostatecznie silna, jest wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Kosmetolodzy polecają ten zabieg, ponieważ pozwala on osiągnąć bardzo dobre i długotrwałe efekty. Podany wprost do głębokich warstw skóry kwas absorbuje silnie wodę, dzięki czemu powierzchnia skóry wygładza się. Wstrzykiwanie kwasu w mniejszych ilościach (podtrzymujących efekt) należy powtarzać co kilka miesięcy, by cieszyć się stale gładką skórą. Warto jednak pamiętać, że mięsień nie jest unieruchomiony i nadal się kurczy, dlatego też praca nad nawykami i odruchami w mimice jest więc bardzo wskazana.

Bibliografia

1. Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004
2. Sattler G., Sommer B., Kolster B.C., Wypełniacze w medycynie estetycznej, 2011

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Co zrobić z lwią zmarszczką?”

  1. Ciężko się pozbyć lwiej zmarszczki … Wiem, co mówię. Mi kremy nie pomogły. Dopiero zabieg (który kosztował kilkaset zł) mi pomógł 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *