Lwia zmarszczka a botoks – czy warto?

Lwia zmarszczka a botoks – czy warto?

Botoks jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się lwiej zmarszczki, czyli bruzdy pomiędzy brwiami, która nadaje twarzy bardziej surowy i groźny wygląd. Botoks stosowany z umiarem nie wpływa negatywnie na wygląd twarzy i nie tworzy z niej nieruchomej maski. Czy warto zdecydować się na ten zabieg?

Efekty botoksu

Botoks jest zabiegiem polegającym na ostrzykiwaniu okolicy zmarszczek mimicznym oczyszczoną toksyną botulinową, nazywaną również jadem kiełbasianym. Nie należy się obawiać tej substancji – do ostrzykiwania zmarszczek wykorzystuje się jej niewielkie stężenie, a więc zabieg nie wywoła niepożądanych skutków ubocznych.
Efekty zauważalne są już po 3-4 dniach. Pod wpływem botoksu mięśnie w okolicy zmarszczki zostają unieruchomione, przez co mimika twarzy w tej części staje się mniej ekspresyjna. Dzięki temu skóra może się wygładzić, a lwia zmarszczka nie jest już widoczna. Pozostałe mięśnie twarzy mogą funkcjonować tak, jak do tej pory, dlatego nie należy obawiać się uzyskania efektu maski. Gładką i napiętą skórą po botoksie można cieszyć się przez ok. 6-8 miesięcy (efekty najdłużej utrzymują się właśnie w przypadku bruzd powstałych pomiędzy brwiami, najkrócej – w okolicy oczu, przy niwelowaniu tzw. kurzych łapek).

Lwia zmarszczka a botoks wykonywany regularnie

Osoby, dla których lwia zmarszczka jest źródłem poważnych kompleksów, powinny wykonywać botoks regularnie. Po upływie wskazanego czasu lwia zmarszczka ponownie staje się widoczna, nie jest ona jest tak głęboka, jak przed zabiegiem. Dlatego też, regularne wykonywanie botoksu może skutecznie opóźnić postępujące procesy starzenia się skóry.
Należy jednak pamiętać, by w tym wszystkim zachować zdrowy rozsądek – jak mówią lekarze medycyny estetycznej, od takich zabiegów bardzo łatwo można się uzależnić. Dlatego o powtórzeniu botoksu powinien zadecydować lekarz, który przeprowadzał pierwszy zabieg – jeśli lwia zmarszczka jest prawie niewidoczna, nie ma potrzeby ponownego jej ostrzykiwania.

Powtarzanie botoksu a cena

Koszt botoksu waha się, najczęściej jednak wynosi ok. 400-800 zł. Biorąc pod uwagę okres, w jakim efekty zabiegu utrzymują się, cena nie jest wygórowana. Na cenę wpływa nie tylko wybrane miasto czy klinika, ale również sam preparat – istnieje kilka marek botoksu. Jeśli zdecydujemy się na zabieg, nie warto szukać tu jak największych oszczędności – zbyt tani botoks może sprawić, że efekt będzie niewystarczający lub będzie bardzo niekorzystnie wpływać na urodę i wygląd.

Kiedy można wykonać botoks?

Często zdarza się, że nawet młode osoby mają już widoczne zmarszczki mimiczne. Dlatego też botoks można wykonać u osób, które ukończyły 21 lat – wykonanie zabiegu w tak młodym wieku powinno służyć jednak celom estetycznym.

Bibliografia

1. Cho EA., Cho EH., Choi SJ., Park KH., Kim SY., Jeong YJ., Ku CS., Ha BJ., Jang, DI., Chae HJ., Screening of Anti-wrinkle Resource from Herbal Medicinal Extracts and Stability Test of Its Cosmetic Products, 2011
2. Thornefeldt C., Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future, 2005

Oceń ten artykuł.