Lwia zmarszczka a joga twarzy. Czy to wystarczy?

Lwia zmarszczka a joga twarzy. Czy to wystarczy?

Lwia zmarszczka to jedna ze zmarszczek mimicznych, a więc typu zmarszczek, który pojawia się najwcześniej. Lwia zmarszczka, podobnie jak kurze łapki czy zmarszczki wokół oczu, powstaje w wyniku zbyt częstego kurczenia się mięśni odpowiadających za mimikę twarzy. Jednym ze sposobów na jej pozbycie się są specjalne ćwiczenia, nazywane jogą twarzy. Czy to jednak wystarczy?

Lwia zmarszczka – joga twarzy

Lwia zmarszczka to pojedyncza lub podwójna, pionowa bruzda pomiędzy brwiami, która nadaje twarzy bardziej surowy, smutny i jednocześnie rozgniewany wyraz. Ćwiczenia pozwalające zahamować rozwój lwiej zmarszczki są bardzo łatwe i nieskomplikowane:

  • ćwiczenie 1 – otwieramy oczy jak najszerzej, jednocześnie nie poruszając czołem ani brwiami. Przez 10 sekund wpatrujemy się w jeden punkt przed sobą, a następnie zaciskamy powieki jak najmocniej możemy (ponownie pamiętamy o nieporuszaniu brwiami i czołem) – powtarzamy 10 razy;
  • ćwiczenie 2 – do miejsca na czole, gdzie pojawia się lwia zmarszczka, przykładamy palec wskazujący i środkowy. Następnie staramy się tak zmarszczyć brwi, by maksymalnie zbliżyły się do siebie, a palce nie powinny pozwolić skórze się zmarszczyć. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy, dla ułatwienia możemy wykonywać je przed lustrem;
  • ćwiczenie 3 – do skóry pomiędzy brwiami przykładamy dolną część dłoni w taki sposób, by jej górna część swobodnie opierała się na czubku głowy. Następnie przyciskamy dolną część dłoni do skóry tak, by się napięła. Ćwiczenie także powtarzamy 10 razy, jeśli będzie wykonane prawidłowo, na skórze pojawi się lekkie zaczerwienienie.

Zalety jogi twarzy

Joga twarzy to zestaw prostych ćwiczeń, które można wykonać tak naprawdę o dowolnej porze dnia. Dzięki nim skóra staje się bardziej napięta i elastyczna, wzmacniają się również mięśnie odpowiedzialne za mimikę. Jogę twarzy należy wykonywać codziennie, by przyniosła oczekiwane rezultaty – ćwiczenia można rozpocząć nawet, gdy zmarszczki jeszcze nie są widoczne, ponieważ w ten sposób można skutecznie opóźnić ich pojawienie się. Nie ma żadnych przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby wykonywanie ćwiczeń – wystarczy znaleźć kilka minut w ciągu dnia i przekonać się, jak łatwa i przyjemna może być taka gimnastyka.

Czy joga twarzy wystarczy?

Wiele zależy od tego, kiedy właściwie rozpoczniemy ćwiczenia – jeśli lwia zmarszczka jest już naprawdę widoczna i głęboka, niestety nie pomogą ani ćwiczenia, ani bardzo drogi krem przeciwzmarszczkowy. Dlatego też do jogi twarzy należałoby się przekonać jak najwcześniej. Pierwsze efekty mogą być widoczne już po kilku dniach ćwiczeń – kluczem do sukcesu jest jednak systematyczność i regularność. Joga twarzy nie pomoże, jeżeli będziemy ćwiczyć sporadycznie, np. raz w tygodniu. Warto też połączyć ją z innymi, skutecznymi sposobami na pozbycie się zmarszczek – mowa tu przede wszystkim o odpowiednim nawilżaniu skóry twarzy, zadbaniu o dobrze zbilansowaną dietę i unikaniu nadużywania alkoholu czy palenia papierosów.

Rozpoczęcie ćwiczeń jeszcze przed pojawieniem się lub uwidocznieniem lwiej może sprawić, że botoks lub inne zabiegi medycyny estetycznej nie będą konieczne.

Bibliografia

1. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001
2. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016
3. Sikora M., Kosmetyka dla zaawansowanych, 2011

Oceń ten artykuł.