Lwia zmarszczka botox czy kwas hialuronowy?

Lwia zmarszczka botox czy kwas hialuronowy?

Lwia zmarszczka to potoczne określenie na pionową bruzdę, jaka powstaje na czole, pomiędzy brwiami (czasem pojawia się po postacią kilku równoległych, pionowo ułożonych bruzd). Pojawienie się lwiej zmarszczki sprawia, że twarz wydaje się być bardziej surowa i ciągle rozgniewana. Można się jej pozbyć – najpopularniejszymi metodami jest botoks i kwas hialuronowy. Która z nich jest skuteczniejsza?

Lwia zmarszczka a botoks

Botoks to zabieg wykorzystujący oczyszczoną toksynę botulinową do ostrzykiwania miejsc na skórze, gdzie pojawiły się zmarszczki. Na pojawienie się lwiej zmarszczki warto reagować wcześnie, ponieważ wraz z upływem czasu będzie stawała się ona głębsza i coraz bardziej widoczna. Botoks sprawia, że ostrzyknięte mięśnie stają się bardziej rozluźnione, przez co mimika twarzy będzie o wiele łagodniejsza.
Po zabiegu skóra stanie się bardziej napięta i wygładzona, a mniej kurczące się mięśnie odpowiedzialne za mimikę twarzy będą odpoczywać. Taki efekt utrzymuje się do 6-8 miesięcy. Koszt botoksu różni się, w zależności od miasta i wybranego salonu, jednak przeciętnie cena mieści się w przedziale 400-800 zł.
Przeciwwskazaniem do wykonania botoksu jest uczulenie na toksynę, ciąża i okres karmienia piersią, czynny nowotwór, a często także zbyt wygórowane oczekiwania pacjentki.

Lwia zmarszczka a kwas hialuronowy

Innym rozwiązaniem na pozbycie się niechcianej lwiej zmarszczki jest kwas hialuronowy. Zabieg z wykorzystaniem tej substancji polega na wstrzyknięciu jej w miejsce zmarszczek. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkiej skórze, ale wraz z wiekiem jego produkcja zmniejsza się. Choć kwas hialuronowy nie wpływa na unieruchomienie mięśni twarzy, również jest skutecznym zabiegiem, ponieważ wypełnia zmarszczki, dzięki czemu nie są widoczne.
Efekty po zastosowaniu kwasu hialuronowego utrzymują się nawet do 12 miesięcy (czasem aż 18 miesięcy), a więc nieco dłużej niż botoks. Koszt zabiegu, podobnie jak botoks, różni się, ale zazwyczaj jest to przedział 800-1100 zł.
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest choroba autoimmunologiczna, ciąża i okres karmienia piersią, infekcje skórne.

Lwia zmarszczka – botoks czy kwas hialuronowy?

Nie można wskazać jednej skutecznej metody na pozbycie się lwiej zmarszczki. Wiele zależy od głębokości powstałej bruzdy i efektu, na jakim nam zależy. Często okazuje się, że trzeba zastosować obie metody – najpierw botoks, a następnie kwas hialuronowy. Dotyczy to w szczególności bruzd bardzo głębokich – sama toksyna botulinowa nie jest w stanie całkowicie wygładzić takich zmarszczek. W takich sytuacjach zrobi to kwas hialuronowy – nie tylko wypełni bruzdę, ale też dodatkowo wygładzi skórę. Połączenie zabiegów może więc dać zaskakujące efekty.

Bibliografia

1. Park C.S., Yang K.M., Kim M.L., Functional properties of medicinal plant extracts, 2006
2. Sattler G., Sommer B., Kolster B.C., Wypełniacze w medycynie estetycznej, 2011
3. Rona C., Vailati F., Berardesca E., The cosmetic treatment of wrinkles, 2004

4.3 (86.67%) 6 ocen wpisu