Lwia zmarszczka botox powikłania i przeciwwskazania

Lwia zmarszczka botox powikłania i przeciwwskazania

Botox jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianej lwiej zmarszczki pomiędzy brwiami. Zabieg polega na ostrzykiwaniu okolic zmarszczki oczyszczoną toksyną botulinową. Choć opis botoxu brzmi groźnie, nie musi być on niebezpieczny i szkodliwy – trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Botox niebezpiecznym zabiegiem?

Jeśli zdecydujemy się na botox, warto poszukać najlepszej kliniki, z doświadczonymi lekarzami-specjalistami. Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, czyli bardzo groźna toksyna naturalnego pochodzenia. W rękach doświadczonego specjalisty nie jest jednak tak niebezpieczna, ponieważ potrafi on precyzyjnie wstrzyknąć ją w skórę i dobrać właściwą jej ilość. Botox należy wykonywać w sprawdzonej klinice medycyny estetycznej – zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych niosą za sobą niebezpieczeństwo. Jeśli w trakcie botoxu coś się wydarzy, w takim salonie nie ma zazwyczaj odpowiednich narzędzi by zapobiec rozwojowi groźnej sytuacji – personel salonu może też nie wiedzieć, jak powinien zareagować.
Będąc już w wybranej klinice, należałoby powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, suplementach diety, a nawet ziołach – tylko tak może on ocenić ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych.

Lwia zmarszczka – botox a powikłania

Skutki uboczne niewłaściwego podania toksyny botulinowej lub wykonania go w niesprawdzonym miejscu można podzielić na trzy rodzaje:

  • miejscowe,
  • ogólne,
  • immunologiczne.

Do miejscowych powikłań zalicza się głównie zaczerwienienie skóry w miejscu ostrzykiwania, obrzęk, krwawienie, zasinienie czy zakażenie. Dla lwiej zmarszczki, charakterystycznym miejscowym skutkiem ubocznym jest także opadanie powieki – objaw pojawia się, kiedy dawka botoxu jest zbyt duża lub zostanie on podany w złe miejsce, poniżej zmarszczki.
Objawami ogólnymi, które mogą wystąpić po botoxie, są ból głowy oraz podwójne widzenie – zazwyczaj znikają one po upływie 2-4 tygodni.
Objawem immunologicznym o botoxie jest przede wszystkim gorączka, mdłości oraz wymioty, jednak występują dość rzadko (szczególnie, gdy zabieg wykonuje się w sprawdzonym miejscu). O wszystkich występujących skutkach ubocznych warto od razu poinformować lekarza, który wykonał zabieg.

Botox przy lwiej zmarszczce a przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do wykonania botoxu jest długa i należałoby jej przestrzegać, by uniknąć zagrożenia dla zdrowia, czasem nawet życia. Botoxu nie powinny wykonywać kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Jednym z podstawowych przeciwwskazań jest uczulenie na jakikolwiek składnik toksyny botulinowej i uczulenie na ludzką albuminę. Botoxu nie można wykonać przy chorobach układu sercowo-naczyniowego, autoimmunologicznych i przy Alzheimerze.

Bibliografia

1. Rosa Pena Ferreira M., P. C. Costa P.C. , Bahia F.M., Efficacy of anti-wrinkle products in skin surface appearance: a comparative study using non-invasive methods, 2010
2. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995
3. Thornefeldt C., Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future, 2005

Oceń ten artykuł.