Lwia zmarszczka botox skutki uboczne

Lwia zmarszczka botox skutki uboczne

Botox jest skutecznym zabiegiem medycyny estetycznej, który pozwala na pozbycie się lwiej zmarszczki. Jest jednak inwazyjny, ponieważ za pomocą igły wstrzykuje się w skórę oczyszczoną toksynę botulinową, nazywaną inaczej jadem kiełbasianym. Czy zawsze efekt botoxu jest właściwy? Jakie są skutki uboczne zabiegu?

Lwia zmarszczka – botox a skutki uboczne

Wykonując botox w sprawdzonej klinice, można w dużym stopniu ograniczyć wystąpienie skutków ubocznych. Doświadczony lekarz przeprowadzający zabieg najczęściej potrafi dobrać odpowiednią ilość botoxu i wstrzyknąć go we właściwe miejsce. Warto jednak jeszcze przed zabiegiem zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi.
Po pozbyciu się lwiej zmarszczki przy pomocy toksyny botulinowej może pojawić się opadanie powieki – jest ono spowodowane podaniem zbyt dużej ilości toksyny lub wstrzyknięciu jej w złe miejsce, poniżej zmarszczki. Mogą pojawić się też inne, miejscowe powikłania, takie jak zaczerwienienie skóry, zasinienie lub nawet krwawienie. Czasem występują bóle głowy lub podwójne widzenie – to powikłania o charakterze ogólnym, które najczęściej znikają po upływie 2-4 tygodni.
Do lekarza należy zgłosić się natychmiast, jeśli pojawi się opuchnięcie twarzy, guzowata wysypka, trudności z mową, oddychaniem lub przełykaniem. Aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia i życia, należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich schorzeniach i lekach, jakie przyjmujemy (znaczenie mają nawet witaminy, inne suplementy i zioła).

Botox a wykonanie badań

Przed zabiegiem nie wymaga się wykonywania specjalistycznych badań – przy botoxie wystarczy dokładny i bardzo szczegółowy wywiad lekarski. Dlatego też nie należy przed nim zatajać żadnych występujących dolegliwości lub innych czynników, które mogłyby wywołać poważne powikłania już po wykonaniu botoxu. Lekarz powinien też dokładnie obejrzeć okolice skóry, gdzie wstrzyknięta zostanie toksyna botulinowa. Jeśli okaże się, że w miejscu lwiej zmarszczki pojawił się stan zapalny, zabieg trzeba będzie przeprowadzić już po jego wyleczeniu. Botox warto zaplanować tak, by nie wypadał w czasie miesiączkowania, ponieważ w tym okresie zwiększa się skłonność do wystąpienia krwawienia.

Niezadowalające efekty botoxu

Botox wykonany przez doświadczonego lekarza jest bardzo bezpieczny i powinien przynieść zadowalające efekty w postaci wygładzonej lwiej zmarszczki. Czasem jednak efekty po botoxie zaskakują negatywnie – zwłaszcza, gdy zostanie on wykonany w miejscu niesprawdzonym. Po tygodniu każda pacjentka powinna pojawić się u lekarza na wizycie kontrolnej, podczas której może porozmawiać z lekarzem o występujących skutkach ubocznych. Wizyta kontrolna jest ważna – podczas jej trwania lekarz może dokonać korekty, choćby opadającej powieki.

Bibliografia

1. Malinowska P., Kujałowicz K., Analysis of a Market Offer of Anti-Wrinkle Cosmetics Intended for Mature Skin Care,
2. Kwak Y.J., Lee D.H., Kim N.M., Lee J.S., Screening and extraction condition of anti-skin aging elastase inhibitor from medicinal plants, 2005

Oceń ten artykuł.