Lwia zmarszczka – co radzi medycyna estetyczna?

Lwia zmarszczka – co radzi medycyna estetyczna?

Pionowe bruzdy na środku czoła nie dodają uroku – kojarzą się z gniewem, surowym nastawieniem i niechęcią, mocno postarzają. Niestety, w wyniku zwyczajowej ekspresji lub wady wzroku potrafią pojawić się już w bardzo młodym wieku, a ich usunięcie nie jest łatwe. Dlatego też wiele osób radzi się lekarza medycyny estetycznej, chcąc znaleźć dobry sposób na poprawę swojego wyglądu i pozbycie się nielubianej lwiej zmarszczki.

Jak powstaje lwia zmarszczka?

Za każdym razem, gdy kurczy się jeden z niewielkich mięśni u nasady nosa, na czole pojawia się efekt „lwiej zmarszczki”. Z czasem, gdy mięsień ten kurczy się często, efekt może ulec utrwaleniu. Oznacza to, że na lwią zmarszczkę pracuje się za każdym razem, gdy z jakiegoś powodu marszczy się czoło. Dotyczy to osób często wyrażających gniew, ale także mających wady wzroku i nienoszących okularów. Chęć lepszego dojrzenia znajdującego się daleko elementu powoduje mrużenie oczu i marszczenie czoła. Niestety, często lwia zmarszczka rozwija się niepostrzeżenie i bardzo szybko, dlatego też brakuje czasu na świadomą pracę nad mimiką i nawykami. Co zrobić, gdy już posiada się tę nieestetyczną cechę? W takiej kwestii jak lwia zmarszczka medycyna estetyczna ma kilka propozycji.

Toksyna botulinowa

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej ma bardzo konkretne działanie – pozwala czasowo unieruchomić mięsień odpowiedzialny za lwią zmarszczkę, dzięki czemu jest on znacznie wygładzony, a twarz wygląda nieporównywalnie lepiej. Toksyna nie tworzy przy tym efektu maski, mimika pozostaje bardzo naturalna. Działanie toksyny utrzymuje się przez około sześć miesięcy, potem zabieg należy powtórzyć dla ponownego osiągnięcia efektu. Czasami jednak bywa, że zmarszczka jest utrwalona zbyt mocno i należy sięgnąć po inną metodę.

Użycie kwasu hialuronowego

Podawanie kwasu hialuronowego wygląda bardzo podobnie jak w przypadku toksyny botulinowej – cienką igłą nakłuwa się skórę wzdłuż zmarszczki. Silne nawilżenie i wygładzenie głębokich warstw skóry od razu poprawiają kształt twarzy. Kwas stopniowo absorbuje wodę oraz stymuluje syntezę kolagenu, a najlepszy efekt widać po około miesiącu od zabiegu. Zwykle dla pełnego efektu wystarcza jeden zabieg, choć czasem są potrzebne dwa. Efekt utrzymuje się od dwunastu do czternastu miesięcy. Bardzo często co około pół roku wykonuje się zabiegi podtrzymujące – polegają one na podaniu mniejszej dawki preparatu. Dzięki temu efekt nie słabnie.

Czy istnieją inne metody?

Chirurgia estetyczna nie znajduje zastosowania w kwestii lwich zmarszczek – za ich powstanie odpowiada mięsień, a interwencja skalpela mogłaby jedynie pozostawić blizny. Omówione wyżej metody – zastosowanie toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego – są obecnie najskuteczniejszymi i najlepszymi metodami, jakie w kwestii lwiej zmarszczki może zaproponować medycyna estetyczna. Oba sposoby gwarantują bardzo zadowalające efekty i znacząco poprawiają wygląd twarzy, sprawiając, że nie tworzy już ona stałego wrażenia zagniewanej i surowej.

Bibliografia

1. Elie M., Kressaty J., Anti-wrinkle hormone-type cosmetic composition, 2009
2. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, 2018

Oceń ten artykuł.