Lwia zmarszczka co robić?

Lwia zmarszczka co robić?

Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku naszej nadmiernej ekspresji – często pojawiają się u osób już po ukończeniu 20. roku życia. Jedną z takich zmarszczek jest tzw. lwia zmarszczka, która pojawia się pomiędzy brwiami. Sprawia, że wyraz naszej twarzy zmienia się – staje się bardziej smutny i rozgniewany. Czy lwiej zmarszczki można się skutecznie pozbyć?

Lwia zmarszczka – co to jest?

Lwia zmarszczka może pojawić się pod postacią pojedynczej lub kilku bruzd, umiejscowionych na skórze pomiędzy brwiami. Powstają one w wyniku silnej pracy mięśni odpowiedzialnych za marszczenie brwi. Wraz z upływem lat lwia zmarszczka staje się coraz bardziej widoczna, nawet gdy mięśnie brwi nie są napięte. Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że marszczymy brwi bardzo często, co może mieć bardzo negatywny wpływ na skórę. Zapanowanie nad lwią zmarszczką i zapobieganie jej powstawaniu często bywa trudne – zwłaszcza w przypadku osób, których mimika jest naprawdę wyrazista.

Lwia zmarszczka – co robić?

Kiedy na skórze pojawią się pierwszy rysy lwiej zmarszczki, przede wszystkim nie należy panikować. Jeśli bruzdy nie są jeszcze bardzo widoczne, na początek warto wypróbować odpowiednie ćwiczenia, nazywane jogą twarzy. Pomogą one odpowiednio kontrolować mięśnie brwi odpowiedzialne za ich marszczenie się, mogą skutecznie opóźniać uwidocznienie się zmarszczki. Jedno z ćwiczeń polega na przyłożeniu palca wskazującego do miejsca pomiędzy brwiami – tam, gdzie lwia zmarszczka się pojawia. Następnie należy marszczyć brwi i jednocześnie trzymać palec wskazujący tak, by nie dopuścić do zmarszczenia się skóry. Po kilku lub kilkunastu powtórzeniach należy wykonać 30-sekundowy masaż skóry.
Odpowiednio wcześnie rozpoczęte i regularnie wykonywane ćwiczenia mogą skutecznie opóźnić rozwój lwiej zmarszczki. Warto też zapanować nad częstym marszczeniem brwi, bo to właśnie ten gest zazwyczaj odgrywa dużą rolę w powstawaniu bruzd.

Lwia zmarszczka – zabiegi medycyny estetycznej

Jeżeli lwia zmarszczka jest już widoczna, można zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej – najpopularniejszymi jest botox i kwas hialuronowy.
Botox polega na wstrzyknięciu w miejsce zmarszczki oczyszczonej toksyny botulinowej typu A (jadu kiełbasianego). Substancja ta unieruchamia mięśnie, dzięki czemu skóra wygładza się i lwia zmarszczka nie jest widoczna. Efekt zabiegu utrzymuje się przez ok. 4-6 miesięcy.
Zabieg wykorzystujący kwas hialuronowy nie wpływa na unieruchomienie mięśni, a jedynie wypełnia skórę w miejscu, gdzie powstała zmarszczka. Kwas hialuronowy to substancja, która występuje w skórze, efekt zabiegu utrzymuje się nieco dłużej – nawet 12 miesięcy. Czasami, aby uzyskać jak najlepsze efekty, najpierw wstrzykuje się w skórę najpierw botox, a następnie kwas hialuronowy.

Bibliografia

1. Górska A., Graboś A., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Profesjonalna pielęgnacja twarzy, 2018

Oceń ten artykuł.