Lwia zmarszczka i sposoby na jej usunięcie

Lwia zmarszczka i sposoby na jej usunięcie

Lwia zmarszczka jest zmarszczką mimiczną, ulokowaną między brwiami i niestety pojawiającą się zbyt często nawet w młodym wieku. Może się składać z jednej, dwóch, a nawet trzech pionowych bruzd, które powstają na skutek częstego używania mięśnia corrugator supercilii, będącego niewielkim mięśniem położonym przy nasadzie nosa. Ulega on kurczeniu zawsze, gdy marszczymy czoło, na przykład wówczas gdy jesteśmy czymś zdenerwowani, zirytowani, na kogoś źli, ale również i gdy się na czymś skupiamy. Wiele osób, które mają problemy ze wzrokiem marszczą też brwi, aby wyostrzyć swój wzrok i one także najczęściej muszą się zmagać z lwią zmarszczką. Powstaje ona u osób, które posiadają bardzo ekspresywną mimikę, jednak pogłębiające się zmarszczki w tym miejscu nadają twarzy surowego, nieprzyjemnego wyrazu. Jak się zatem ich pozbyć i jak zapobiec ich ponownemu pojawieniu się?

Lwia zmarszczka – sposoby zapobiegania

Jeśli nie chcemy zbyt wcześnie zmagać się ze zmarszczkami mimicznymi, powinniśmy wyrobić w sobie liczne, dobre nawyki, które mogą opóźnić nieco proces ich tworzenia się. Przede wszystkim powinniśmy starać się zapanować nad własną mimiką, jednak wiadomo, że jest to bardzo ciężkie, a poza tym odbieranie twarzy środków wyrazu wcale nie wygląda dobrze. Tak więc jest to zadanie dla wyjątkowo zdesperowanych – inne jednak nawyki są o wiele łatwiejsze do wyuczenia. Przede wszystkim powinniśmy pić dużo wody, aby nawilżać skórę od środka. W lecie nie powinniśmy jej przesuszać opalaniem na słońcu, a przez resztę roku nie wolno też nadużywać solarium (najlepiej w ogóle z niego zrezygnować). Zmarszczki szybciej pojawiają się na skórze suchej, zatem odpowiednio ją nawilżajmy, stosując tłuste kremy i wsmarowując w nią balsamy (np. krem Richevon). Spożywajmy też dużo produktów, które zawierają antyoksydanty, zwalczające wolne rodniki, które odpowiedzialne są za przyspieszanie procesów starzenia skóry – czytaj więcej.
Profilaktyka polega również na regularnej gimnastyce twarzy. Wbrew pozorom, mimo że zmarszczki tworzą się właśnie przez zbyt częste używanie mięśni mimicznych twarzy, ich rozciąganie pozwala je spłycić i zapobiec powstaniu nowych. Skóra zaczyna się bowiem marszczyć w innych miejscach, zaczyna się rozciągać, uelastyczniać, podobnie jak mięśnie. Jeśli chcemy zapobiec powstaniu lwiej zmarszczki, powinniśmy spróbować szeroko otworzyć oczy, nie marszcząc przy tym czoła. Możemy sobie pomóc palcami, układając je najpierw około 0,5 centymetra nad brwiami, a po kilku powtórzeniach między nimi, próbując zmarszczyć brwi. Palce mają ciągnąć skórę w przeciwnym kierunku niż działają mięśnie. Powtarzajmy to ćwiczenie w serii, najlepiej jak najczęściej.

Lwia zmarszczka – sposoby usuwania

Usunięcie lwiej zmarszczki powinniśmy zacząć od sposobów domowych, a dopiero jeśli one nie poskutkują (czyli zmarszczka jest już głęboka) zainteresować się innymi metodami. Przede wszystkim wykonujmy regularne treningi mięśni twarzy, nie zapominajmy o peelingach skóry raz lub dwa razy w tygodniu, a po każdym z nich nakładajmy na twarz krem przeciwzmarszczkowy. Regularnie też nakładajmy na twarz maseczki. Do ich wykonywania używajmy aloesu, cytrusów, jogurtu naturalnego, miodu, oleju kokosowego i oleju lnianego. Wszystkie te produkty zawierają cenne witaminy oraz zapobiegają przesuszeniu skóry. Świetna też jest maseczka z jajek białka kurzego, które należy ubić na pianę i pozostawić na skórze aż zaschną, a po około 15 minutach zmyć.
Jeśli takie zabiegi nie pomogą, możemy udać się do kosmetyczki na zabieg mikrodermabrazji – to mechaniczny peeling, który pomoże spłycić zmarszczki, albo też zupełnie je usunąć. Jeśli i z wyniku tego zabiegu nie będziemy zadowoleni, zawsze jeszcze zostaje wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym.

Bibliografia

1. Park S.N., Skin aging and antioxidants, 1997
2. Tazbir M., Kwas hialuronowy jako jedna z alternatyw w zapobieganiu starzenia się skóry, 2012

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka i sposoby na jej usunięcie”

  1. „Jeśli takie zabiegi nie pomogą, możemy udać się do kosmetyczki na zabieg mikrodermabrazji – to mechaniczny peeling, który pomoże spłycić zmarszczki, albo też zupełnie je usunąć.”

    Jaki jest koszt takiej mikrodermabrazji na zmarszczki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *