Lwia zmarszczka. Jak się pozbyć?

Lwia zmarszczka. Jak się pozbyć?

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda, która biegnie między brwiami. U wielu ludzi może mieć postać kilku równoległych linii. Bruzdy tego rodzaju niestety nie dodają uroku. Zwykle sprawiają, że twarz nabiera surowego, zagniewanego wyrazu. Tego rodzaju zmarszczki powstają przede wszystkim w wyniku mimiki – mogą więc pojawić się stosunkowo w młodym wieku.

Sposoby leczenia

Duży kompleks dla kobiet stanowić może lwia zmarszczka. Jak się pozbyć szpecących bruzd? Metody są różne. Najczęściej zaleca się terapię z toksyną botulinową, mowa tu o takich substancjach jak Botox, Azzalur oraz Bocouture. Dzięki nim możliwe jest czasowe osłabienie działania mięśni, które marszczą brwi. Ze względu na to, że nie będą one miały możliwości nadmiernego kurczenia się, lwia zmarszczka przestanie się pojawiać. Botox pozwala na uzyskanie efektu wygładzenia oraz napięcia skóry.

Kwas hialuronowy

Niestety, niekiedy toksyny botulinowe są zbyt słabe. Dzieje się tak wtedy, gdy brwi są mocno zaprasowane. Lekarze mogą wówczas zaproponować kilka dodatkowych działań, które pozwolą na rozprostowanie lwiej zmarszczki. Zwykle jako dodatek do Botoxu dodaje się preparaty oparte na kwasie hialuronowym, który jest w stanie dodatkowo wygładzić skórę między brwiami. Ponadto kwas to doskonały wypełniacz. Zabiegi z toksynami botulinowymi oraz z kwasem hialuronowym są kompleksowe. Jeżeli pacjent/ka zastosuje je łącznie, wówczas rezultaty mogą być spektakularne.

Masaż corrugator supercilii

Kolejnym bardzo skutecznym sposobem w walce o ładną skórę są masaże. Lwia zmarszczka powstaje na skutek mimiki twarzy. Jak się pozbyć efektów skurczy mięśni? Od wieków wiemy, że leczniczo na mięśnie działają masaże. Nie inaczej jest w przypadku twarzy. Za lwią zmarszczkę odpowiadają skurcze niewielkiego mięśnia położonego obok nasady nosa – w medycynie nazywa się go corrugator supercilli. Wraz z wiekiem traci on możliwość rozkurczania się. W rezultacie zdarza się, że jest on cały czas w pozycji tworzącej lwią zmarszczkę. Skutecznym lekiem na takie zjawisko są regularne masaże. Wystarczy codziennie wieczorem nałożyć na skórę krem i kolistymi lub pociągłymi ruchami rozkurczać mięśnie. Regularne ćwiczenia z pewnością przynoszą efekt.

Kosmetyki kolagenowe

Ciekawym sposobem na pozbycie się lwiej zmarszczki są kosmetyki kolagenowe. Na rynku jest sporo produktów tego typu. Zawierają one różne rodzaje aktywnych składników. Jednym z najskuteczniejszych jest rybi kolagen. Jakie wykazuje działania? Przede wszystkim odmłodzi skórę, nawilży ją i zregeneruje. Jego dużą zaletą jest skuteczne odżywianie skóry oraz uzupełnianie braków witaminowych.

Bardzo ważna jest także ogólna pielęgnacja. Skóra nie może być odwodniona i nienatłuszczona. Jeżeli masz problemy skórne lub zdrowotne, przyspieszysz powstawania zmarszczek. Właśnie dlatego ogromne znaczenie mają codzienne zabiegi kosmetyczne oraz codzienna dieta. Jeśli postarasz się wykluczyć z diety wolne rodniki, rzucisz palenie, będziesz uprawiać sport i zaczniesz unikać słońca, pojawienie się zmarszczek znacznie się opóźni.

Bibliografia

1. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002
2. Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009

Oceń ten artykuł.