Lwia zmarszczka leczenie toksyną botulinową

Lwia zmarszczka leczenie toksyną botulinową

Jedną z najczęściej powstających zmarszczek jest tak zwana „lwia zmarszczka” – pionowe bruzdy pośrodku czoła, tuż przy nasadzie nosa. Lwia zmarszczka szpeci twarz i sprawia, że wygląda ona na wiecznie zagniewaną, surową, postarzoną. Za jej powstawanie odpowiada w sporej mierze codzienna mimika – ekspresja złości (to właśnie wtedy kurczy się mały mięsień u nasady nosa), ale także mrużenie oczu z powodu wady wzroku i braku odpowiednich okularów lub soczewek. W jaki sposób medycyna estetyczna odpowiada na problem lwiej zmarszczki, której leczenie jest bardzo popularną usługą?

Leczenie za pomocą toksyny botulinowej

Zabieg ten polega na wykonaniu cienką igłą serii nakłuć wzdłuż bruzdy skórnej i wprowadzeniu toksyny w głębsze warstwy skóry. Przed jego wykonaniem nie należy przez tydzień przyjmować leków rozrzedzających krew, na przykład aspiryny, pacjent powinien także być w dobrej ogólnej kondycji zdrowotnej. Jakich efektów można się spodziewać? Toksyna botulinowa paraliżuje częściowo mięsień, przez co jego ekspresja staje się łagodniejsza. Czoło nie marszczy się już tak mocno, a efekt lwiej zmarszczki i zagniewanej twarzy maleje. Osłabiony mięsień zachowuje gładkość nawet w chwilach naturalnej ekspresji emocji.

Sam zabieg nie jest bolesny – miejsce nakłuć znieczula się maścią, a ich wykonywanie nie trwa długo. Wystarczy jednorazowe podanie toksyny, by zauważyć szybką i znaczną poprawę. Przy tym ekspresja emocji i mimika twarzy pozostają naturalne, nie trzeba się więc martwić o powstanie „efektu maski” i sztucznego wygładzenia. Toksyna botulinowa jest nowoczesnym, bezpiecznym i bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Trwałość efektów

Aby utrzymać działanie toksyny botulinowej na mięsień należy co około pół roku powtarzać zastrzyki. Efekt utrzymuje się więc stosunkowo długo, ponadto jest ciągle tak samo dobrze widoczny. Ze względu na krótki czas trwania zabiegu i jego niską inwazyjność można polecić leczenie toksyną botulinową każdemu, kto chciałby pozbyć się lwiej zmarszczki. Do kolejnych zabiegów używa się zwykle mniejszych dawek preparatu niż do pierwszego – są to zabiegi podtrzymujące uzyskany efekt.

Dobre nawyki

Przy takim zniekształceniu jak lwia zmarszczka leczenie, choćby to najbardziej skuteczne, warto uzupełnić dobrymi nawykami, które pozwalają cieszyć się na dłużej piękną i odmłodzoną skórą. To przede wszystkim używanie filtrów przeciwsłonecznych, nie tylko latem oraz kremów nawilżających (np. Richevon). Kremy ze stabilnymi filtrami chronią skórę i zabiegają jej starzeniu. Warto również przyjrzeć się swoim nawykom i mimice, na przykład patrząc w lustro podczas rozmów telefonicznych. Wiele osób posiada specyficzną, bogatą ekspresję i często wyraża gniew marszcząc czoło. Relaks wpłynie świetnie na cały organizm. Wreszcie ostatnią istotną kwestią są zaburzenia wzroku. Każdy, kto czuje, że nie widzi dobrze, a czytanie lub wypatrywania z dala numeru autobusu kosztuje go wiele wysiłku, powinien zapisać się do okulisty lub optyka. Nieświadome marszczenie czoła podczas mrużenia oczu powoduje pogłębianie i utrzymywanie się lwiej zmarszczki.

Bibliografia

1. Wydro D., Starzenie się skóry – aspekty genetyczne, fizjologiczne i patomorfologiczne, 2009
2. Raszeja-Kotelba B., Bohdanowicz D., Problemy dermatologiczne okresu starzenia się 2002

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka leczenie toksyną botulinową”

  1. Botoksu bym sobie nigdy nie zrobiła. Szkoda zdrowia, wolę stosować krem przeciwzmarszczkowy, przynajmniej dzięki temu nie ma ryzyka skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *