Lwia zmarszczka mezoterapia

Lwia zmarszczka mezoterapia

Zmarszczki na naszej twarzy powstają wraz z upływem czasu, a z niektórymi już się rodzimy i znikają po pewnym czasie. Jedną ze zmarszczek, które nadają specyficzny, gniewny wyraz naszej twarzy, jest tak zwana lwia zmarszczka, nazywana również lwią bruzdą lub marsowym czołem. Czy medycyna estetyczna zna już metody pozbycia się takiego defektu?

Jak wygląda lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, lwia bruzda, czy też marsowe czoło charakteryzuje się występowaniem pojedynczej pionowej bruzdy lub kilku równoległych względem siebie pionowych zmarszczek na gładziźnie czoła, pomiędzy brwiami. W wyniku występowania lwiej zmarszczki, której nazwa została zaczerpnięta od specyficznego ułożenia skóry na pysku lwa, twarz człowieka nabiera surowego wyrazu.
Taki defekt może pojawić się w każdym wieku, nawet u dzieci czy nastolatków, pod wpływem silnie działającego mięśnia odpowiadającego za marszczenie się brwi. Za każdym razem, gdy mięsień ten jest wykorzystywany, pojawiają się równoległe, pionowe zmarszczki. Początkowo tylko w takich momentach one się ujawniają, ale z wiekiem, kiedy skóra wiotczeje i traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się trwale rysować, nadając twarzy gniewne oblicze.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki?

Przyczyną powstawania lwich zmarszczek na czole jest utrata tkanki podskórnej, którą tworzy kwas hialuronowy, wytwarzany naturalnie w skórze przez fibroblasty, stanowiące główną populację komórek budujących ludzką skórę. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze we wszystkich przestrzeniach międzykomórkowych i tworzy znakomite warunki do życia i rozwoju wszystkich komórek skóry. Jednocześnie stymuluje on do produkcji włókien kolagenowych fibroblasty oraz chroni elementy skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, jest więc antyoksydantem. Ma właściwości higroskopijne, przez co dobrze wiąże wodę i nawilża skórę.

Wraz z upływem czasu nasza skóra traci kwas hialuronowy, przez co staje się bardziej wiotka, cieńsza i poddaje się sile grawitacji. Zmarszczki zaczynają się na niej coraz bardziej zaznaczać, zwłaszcza na skórze twarzy. Czytaj więcej o kwasie.

Cerze można przywrócić młodzieńczy wygląd i właściwości, dokonując iniekcji naturalnego kwasu hialuronowego. Ma to miejsce między innymi w procesie mezoterapii skóry. Zabieg ten dokonywany w gabinetach medycyny estetycznej i w salonach kosmetycznych zapewnia szybki efekt nawilżenia i rewitalizacji skóry. Z defektem, jakim jest lwia zmarszczka, mezoterapia potrafi rozprawić się bardzo szybko, ponieważ w jej efekcie do skóry podawane są preparaty zawierające naturalny kwas hialuronowy nieusieciowany. Dobrze by było, gdyby wraz  z kwasem hialuronowym podawać pacjentowi dodatkowo glicerynę, glicerol lub mannitol, co pozwala na zwiększenie właściwości nawilżających i trwałości produktu.

Jak wygląda zabieg?

Dla osób, dla których problemem jest lwia zmarszczka, mezoterapia będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do skóry odpowiedniego preparatu kwasu hialuronowego przy użyciu cienkiej igły. Wbijana jest ona wzdłuż bruzdy. Na koniec wykonywany jest masaż skóry, służący do równomiernego ułożenia preparatu i wypełnienia zmarszczki. Po mezoterapii lwia zmarszczka ulega spłyceniu, skóra jest gładsza i bardziej elastyczna. Z czasem kwas hialuronowy naturalnie zwiększy objętość, a pożądane efekty zabiegu staną się bardziej widoczne. Następuje to po około 3-4 tygodniach od iniekcji, a spłycenie zmarszczki czy nawet jej całkowita niwelacja utrzymuje się przez okres do 6 miesięcy.

Oczywiście, w tym wypadku ważna jest również profilaktyka – odpowiednie nawilżenie skóry jest kluczowe. Zadbajmy zatem o ten aspekt stosując krem nawilżający np. Richevon.

Bibliografia

1. Prem Y.W., Moccozet K.L., Magnenat-Thalmann N., Simulating wrinkles and skin aging, 1999
2. Łastowiecka-Moras E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka, 2001
3. Dover J.S., Metody wypełniania tkanek miękkich stosowane w kosmetologii, 2005

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka mezoterapia”

  1. O tej mezoterapii słyszałam same dobre rzeczy, ale jeszcze się na nią nie wybrałam 🙂 Ostatnio widziałam, że w Clinice Cosmetologica jest darmowa konsultacja, więc tym bardziej muszę się zmusić i wstać z kanapy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *