Lwia zmarszczka od czego i kiedy może się pojawić?

Lwia zmarszczka od czego i kiedy może się pojawić?

Zmarszczki są nieuniknionym symptomem procesu starzenia się skóry. Niektóre z nich bywają jednak wyjątkowo kłopotliwe, co ma bezpośredni związek z obszarem twarzy, na którym się pojawiają. Właśnie do takiej grupy należy lwia zmarszczka. Co kryje się pod tym pojęciem, od czego zależy jej występowanie i w jaki sposób można zapobiec temu problemowi? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

Zmarszczki mimiczne, czyli wywołane skurczami mięśni i towarzyszącym temu marszczeniem skóry, pojawiają się na różnych obszarach twarzy. Do najbardziej uciążliwych (ze względu na wyraźną ekspozycję) należy tzw. lwia zmarszczka. Już samo nazewnictwo w bardzo obrazowy sposób przedstawia charakter tego typu deformacji. Określenie to dotyczy pionowej bruzdy mimicznej (lub kilku bruzd), która występuje na obszarze między brwiami. Taka deformacja sprawia, że twarz przybiera ponury, a w niektórych przypadkach nawet groźny i złowrogi wyraz. Uczucia dyskomfortu dopełnia fakt, że ze względu na centralne umiejscowienie, lwia zmarszczka pozostaje doskonale widoczna.

Lwia zmarszczka – od czego może się pojawić?

Lwia bruzda jest zaliczana do grupy zmarszczek mimicznych, zatem za jej występowanie odpowiadają skurcze mięśni i marszczenie skóry, które pojawia się zawsze wtedy, gdy twarz wyraża określone emocje. W tym przypadku mówimy o marszczeniu czoła i brwi, zatem za każdym razem, kiedy okazujemy zdziwienie, gniew lub zamyślenie, przyczyniamy się do powstania bruzdy określanej jako lwia zmarszczka. Od czego dokładnie pojawia się tego typu deformacja skórna?

Dzieje się tak ze względu na skurcz niewielkiego mięśnia – corrugator supercilii. Jest on zlokalizowany tuż u podstawy nosa i odpowiada za ruchy pionowe i poziome brwi. Konsekwencją jest nie tylko marszczenie czoła, ale także niewielkiego fragmentu skóry pomiędzy brwiami.

Kiedy lwia zmarszczka pojawia się na twarzy?

Zmarszczki mimiczne należą do najwcześniej występujących widocznych sygnałów, które świadczą o postępującym procesie starzenia się skóry. Bruzda określana jako lwia nie stanowi tu wyjątku. Deformacje w przestrzeni między brwiami zwykle pojawiają się już po 25. roku życia, choć w niektórych przypadkach charakterystyczne załamania są widoczne u jeszcze młodszych osób.

Mniej więcej w tym właśnie czasie następuje spadek produkcji kolagenu, przez co skóra zaczyna tracić swoją naturalną elastyczność i zdolność do regeneracji. Należy jednak zaznaczyć, że w bardzo wczesnej fazie rozwoju lwia zmarszczka jest widoczna tylko w stanie napięcia mięśnia corrugator supercilii, czyli wyłącznie wtedy, gdy na twarzy pojawia się mimiczny grymas. Z czasem bruzda ulega pogłębieniu i pozostaje wyraźnie widoczna nawet wtedy, gdy mięsień znajduje się w stanie spoczynku.

Jak zapobiegać lwiej zmarszczce?

Z tego rodzaju deformacją mimiczną można skutecznie walczyć, należy jednak pamiętać, że działania profilaktyczne okażą się skuteczne wyłącznie wtedy, gdy zostaną podjęte w młodym wieku, kiedy bruzda nie jest jeszcze wyraźnie rozwinięta.

Aby można było mówić o skutecznym zapobieganiu, należy przede wszystkim unikać nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. W okresie letnim podstawą jest krem z filtrem UV. Kolejny niezwykle istotny czynnik to regularne nawilżanie cery i złuszczanie zrogowaciałego naskórka (bardzo pomocny okaże się zabieg mikrodermabrazji diamentowej). W okolicach 25. roku życia warto zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe, oczywiście dedykowane dla cery młodej. Dobrą praktyką okazuje się też systematyczna gimnastyka twarzy (tzw. facefitness). Właściwie wykonywane ćwiczenia przyczyniają się nie tylko do spłycenia istniejących zmarszczek, ale także zapobiegają rozwojowi kolejnych.

Bibliografia

1. Osminina N., Odmładzanie twarzy, 2014
2. Liang M.D., Narayanan K., Method for removing skin wrinkles, 1990
3. Wasiluk M., Medycyna estetyczna bez tajemnic, 2016

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka od czego i kiedy może się pojawić?”

  1. „W okolicach 25. roku życia warto zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe, oczywiście dedykowane dla cery młodej.”

    Ten Richevon jest dla osób 25+?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *