Lwia zmarszczka przyczyny i profilaktyka

Lwia zmarszczka przyczyny i profilaktyka

Zmarszczki mimiczne są pierwszą widoczną zmianą wynikającą z postępującego procesu starzenia skóry. Charakterystyczne załamania mogą pojawić się jeszcze przed 30. rokiem życia, a tzw. lwia zmarszczka nie stanowi tu wyjątku. Jakie są przyczyny występowania tego typu deformacji i jak można im zapobiegać? Przedstawiamy kilka praktycznych porad.

Lwia zmarszczka, nazywana też marsową bruzdą, pojawia się w obszarze między brwiami, przybierając formę pojedynczego lub wielokrotnego załamania. Już samo określenie „lwia” doskonale przedstawia formę tego typu deformacji. Powstają na skutek ruchów mimicznych, a ich umiejscowienie w centralnym obszarze twarzy okazuje się wyjątkowo kłopotliwe – lwie zmarszczki pozostają wyjątkowo widoczne, poza tym wywierają też znaczący wpływ na wygląd twarzy, która przybiera nieco zatroskany lub gniewny wyraz.

Lwia zmarszczka – przyczyny powstawania

Podobnie jak w przypadku pozostałych linii mimicznych, za powstawanie lwiej zmarszczki odpowiadają ruchy mimiczne twarzy, a konkretnie – skurcze mięśni odpowiedzialnych za unoszenie i opuszczanie brwi, współdziałających z mięśniem zlokalizowanym w okolicach nasady nosa, który w medycynie określany jest jako  corrugator supercilii. Te partie twarzy zostają aktywowane za każdym razem, gdy wyrażamy zdziwienie, zmyślenie, zatroskanie lub gniew, czyli gdy marszczymy brwi albo czoło.

Każdy skurcz corrugator supercilii powoduje zbliżenie się brwi, w efekcie czego skóra ulega zmarszczeniu. W rezultacie pojawiają się na niej pionowe bruzdy. U osób młodych, których cera wciąż jeszcze wykazuje znaczny poziom elastyczności, zmarszczki pozostają całkowicie niewidoczne. Z wiekiem, gdy skóra zaczyna tracić naturalną zdolność do regeneracji, bruzdy stają się dość wyraźnie zarysowane, a po pewnym czasie będą widoczne nawet na „twarzy pokerzysty”, gdy mięśnie pozostają rozluźnione. Skutek – lwia zmarszczka. Przyczyny – mimika.

Jak zapobiegać lwim zmarszczkom?

Należy podkreślić, że widoczna lwia zmarszczka może pojawić się na twarzy w stosunkowo młodym wieku. Po 25. roku życia organizm ogranicza produkcję kolagenu i elastyny, w efekcie czego dochodzi do zmniejszenia stopnia sprężystości skóry. Kilka lat później następuje zaburzenie pracy gruczołów potowych i łojowych, co skutkuje przesuszeniem cery. Takie warunki są wręcz idealne do powstawania zmarszczek mimicznych. Marsowa bruzda uwidacznia się jeszcze przed 30. rokiem życia, jednak w wielu przypadkach pojawia się znacznie wcześniej.

Jak zapobiegać lwiej zmarszczce? Najprostszą metodą jest ograniczenie ruchów mimicznych twarzy. Najprostszą, a jednocześnie najmniej skuteczną, bowiem nad mimiką właściwie nie jesteśmy w stanie zapanować. Skurcze mięśni twarzy są ściśle powiązane z naszymi emocjami, a trzymanie ich na wodzy jest na dłuższą metę niezwykle trudne.

Bardzo dużą skuteczność w profilaktyce przeciwzmarszczkowej wykazuje regularna „gimnastyka” twarzy. Niezwykle przydatne okaże się ćwiczenie wzmacniające mięsień przy nasadzie nosa. Wystarczy przycisnąć opuszki palca wskazującego i środkowego do obszaru między brwiami. Następnie wykonujemy energiczne ruchy brwiami, próbując zbliżyć je do siebie. Po dziesięciu powtórzeniach przerywamy i wykonujemy masaż tej okolicy. Czytaj więcej w serwisie Uroda.

Nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Krem przeciwzmarszczkowy na dzień i na noc (np. Richevon) powinien być stosowany każdego dnia. Latem warto nosić okulary przeciwsłoneczne. W ramach działań profilaktycznych należy zadbać o regularne złuszczanie naskórka. Bardzo dużą skuteczność wykazuje zabieg mikrodermabrazji diamentowej.

Bibliografia

1. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017
2. Allemann B., Baumann L., Antioxidants used in skincare formulations, 2008
3. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana,1999

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka przyczyny i profilaktyka”

  1. „Nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji twarzy. Krem przeciwzmarszczkowy na dzień i na noc (np. Richevon) powinien być stosowany każdego dnia.”

    I to jest klucz moim zdaniem, nie żadna gimnastyka 🙂 Gimnastyka nie zwalczy zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *