Lwia zmarszczka – usuwanie za pomocą nici

Lwia zmarszczka – usuwanie za pomocą nici

Z roku na rok pojawiają się nowe techniki w medycynie estetyczniej. W ostatnim czasie do salonów urody szturmem weszły nici liftingujące. Są inspirowane rozpuszczalnymi szwami chirurgicznymi. Mają wysoką skuteczność, długi czas działania, a zabieg ich „wszycia” jest stosunkowo mało inwazyjny. Nic dziwnego, że kiedy inne środku zawodzą, kobiety chętnie wybierają się do klinik.

Zabieg liftingujący z użyciem gładkich nici PDO stosuje się z powodzeniem w całym ciele, jako korekta rozstępów, opadającej, wiotkiej skóry i zmarszczek. To właśnie w przypadku tych ostatnich nici są najbardziej popularne. Dzięki tej technice można zniwelować bruzdy wokół oczu, ust, nosa. Zniknie również lwia zmarszczka. Nici liftingujące są całkowicie biowchłanialne.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg usuwania zmarszczek za pomocą nici liftingujących jest przeznaczony dla osób po 30. roku życia. Wynika to z tego, że usuwa się za jego pomocą głównie zmarszczki statyczne – czyli te, które cały czas widoczne są na twarzy.

W czasie zabiegu pod skórę przy znieczuleniu miejscowym wszczepiane są rozpuszczalne nici chirurgiczne. Nić zostaje umieszczona na sterylnej, bardzo cienkiej igle i za jej pomocą wprowadzana jest w określone partie twarzy lub innej części ciała. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad – nie stosuje się liftingu nićmi przy chorobach autoimmunologicznych (np. Hashimoto) i po zastosowaniu w nieodległej przeszłości innych zabiegów upiększających. Sam zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Po zabiegu, trwa to kilka miesięcy, nici wchłaniają się i, rozpadając się, pobudzają produkcję włókien kolagenu i elastyny wzdłuż „szwu”. Odpowiada za to występujący w niciach kwas polimlekowy.

Długotrwałe efekty nici liftingujących

Po zabiegu twarz wygląda młodziej i promienniej dzięki mechanicznemu podniesieniu skóry i jej napięciu, pobudzeniu wytwarzania kolagenu i fibroblastów, stymulacji angiogenezy (czyli dotlenienie skóry przez zwiększony przepływ krwi). Dzięki temu efekt wygładzenia zmarszczek może utrzymywać się nawet 3 lata. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie była skóra przed zabiegiem. W chwili, kiedy zauważymy, że zmarszczki znów się pogłębiają, możemy go powtórzyć.

W przypadku kwoty, jaką musimy przeznaczyć na zabieg, trzeba liczyć się z tym, że cena będzie wahać się w zależności od miejsca, które chcemy poprawić oraz stanu, w jakim jest skóra. Cena jednej nitki to około 150 złotych, więc koszt jednego zabiegu to kwota od 600zł do nawet 4 tysięcy.

Po zabiegu nie zostają blizny. Można za to liczyć się z drobnymi rankami, które jednak szybko się goją, oraz z lekkimi zsinieniami lub obrzękami skóry. Te zmiany znikają jednak po kilku dniach, można więc powiedzieć, że zastosowanie nici nie powoduje skutków ubocznych, a zostawia jedynie powierzchowne ślady użycia igieł. Żeby jednak nie doprowadzić do zerwania się nici, które przez pewien czas mogą być wyczuwalne przez pacjenta, lekarze zalecają ograniczenie mimiki twarzy przez około 3 tygodnie po zabiegu.

Czy nici są bezpieczne?

Przez fakt, że nici liftingujące znajdują się w cennikach klinik medycyny estetycznej od stosunkowo niedługiego czasu, pojawiły się głosy, które sceptycznie odnoszą się do braku efektów ubocznych po ich zastosowaniu. Największym „złym” jest w tej dyskusji kwas polimlekowy. To dzięki niemu skóra pobudza produkcję kolagenu, ale nie jest pewne, że nie ma on wpływu na odtajnienie się ukrytych chorób autoimmunologicznych (u osób ze zdiagnozowaną taką chorobą nie można przeprowadzić zabiegu). Póki co jednak nie zostało to potwierdzone badaniami.

Oczywiście, jeśli nie możemy sobie na tego typu zabieg pozwolić istnieją metody tradycyjne – m. in. stosowanie kremu przeciwzmarszczkowego Richevon.

Przeczytajcie artykuł o innym sposobie na usuwanie zmarszczek – link do bloga.

Bibliografia

1. Sadick N.S., Trelles M.A., Nonablative winkle treatment of the face and neck using a combined diode laser and radiofrequency technology, 2005
2. Przylipiak A., Medycyna estetyczna, 2017

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka – usuwanie za pomocą nici”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *