Lwia zmarszczka w jakim wieku może się pojawić?

Lwia zmarszczka w jakim wieku może się pojawić?

Nie bez powodu obawiamy się zmarszczek już w młodym wieku. Przy wzmożonej mimice twarzy i bardzo widocznej na niej ekspresji emocji bruzdy mogą pojawić się nawet u dwudziestolatek. Szczególnie mocno narażone są na to części twarzy, które zaangażowane są w wyrażanie gniewu lub szczęścia, czyli czoło, oczy i kąciki ust.

Najgroźniejszy wróg twarzy – czym jest lwia zmarszczka?

Nie powinniśmy lekceważyć problemu, jakim jest lwia zmarszczka. W jakim wieku by się nie pojawiła, zawsze będzie ona spędzać kobietom i mężczyznom sen z powiek. To potoczne określenie bruzdy, która pojawia się między brwiami. Na początku zauważalna jest jedynie w czasie sytuacji, kiedy gniewamy się, marszczymy czoło w zamyśle lub mrużymy oczy. Nazywana jest jednak gniewną zmarszczką, ponieważ najsilniej zarysowuje się właśnie w czasie okazywania złości i niezadowolenia.

Niestety w czasie starzenia się skóry zagniecenia między brwiami nie znikają już tak łatwo, a pozostają po nich zagłębienia, które nadają twarzy wygląd wiecznie zagniewanej. Chociaż niekoniecznie może pojawić się ona jedynie przez wyrażanie mimiką negatywnych emocji – lwie bruzdy mogą być dziedziczne. Ich pojawianiu się i utrwalaniu sprzyja też zła pielęgnacja skóry twarzy lub całkowity jej brak. Więcej o lwiej zmarszczce przeczytasz tu.

Prewencja zamiast leczenia

Żeby być jak najbardziej spokojnym o gładką skórę twarzy najlepiej przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek już w młodym wieku. Najprostszym w teorii chociaż najtrudniejszym do wykonania zadaniem byłoby ograniczenie mimiki twarzy. Często jednak takie poświęcenie nie jest możliwe, ciężko też się nam pilnować.

Dobrym pomysłem jest używanie kremów przeciwzmarszczkowych (np. Richevon) już w wieku nawet dwudziestu, dwudziestu kilku lat. Jak sama ich nazwa wskazuje, mają być „przeciw”, więc stosowanie ich jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zagłębień w skórze będzie zgodne z ich przeznaczeniem. Pierwsze kremy przeciwzmarszczkowe dla młodej skóry będą zawierały delikatne składniki nawilżające, antyoksydanty, które pomogą zwalczyć wolne rodniki, i filtry UV. W pierwszej chwili nie musimy sięgać po kremy z kolagenem czy koenzymem Q10, ponieważ nasz organizm jest w stanie wytworzyć je samodzielnie.

Zdrowy tryb życia zapobiega powstawaniu zmarszczek

Dlatego kolejnym etapem zapobiegania zmarszczkom jest zdrowy tryb życia i dieta bogata w owoce i warzywa. Na przykład koenzym Q10, który odpowiada między innymi za dotlenianie komórek i ich ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, znajdziemy w rybach, olejach, szpinaku i brokułach. Dania powinny też zawierać produkty, w których występuje witamina A, C i E, czyli antyoksydanty. Będą to między innymi: marchew, żółty nabiał, owoce cytrusowe, orzechy laskowe, migdały i tłuste ryby.

Nie możemy też zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu – przy średnim wysiłku fizycznym powinniśmy pić minimum 2 litry wody dziennie, a w przypadku uprawiania sportu lub wykonywania ćwiczeń w domu – odpowiednio więcej. Nie bez efektu przejdzie też odstawienie używek – alkoholu i papierosów. Lekarze polecają też wykonywanie ćwiczeń i masaży mięśni twarzy – dzięki nim zmniejszymy napięcie skóry. Będzie ona bardziej promienna, napięta i sprężysta. Systematyczne ćwiczenia znacząco opóźnią pojawianie się pierwszych zmarszczek mimicznych.

Bibliografia

1. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995
2. Cunningham W.J., Antiwrinkle Products, 2005

Oceń ten artykuł.

1 Odpowiedź do “Lwia zmarszczka w jakim wieku może się pojawić?”

  1. Wiek tu raczej nie ma znaczenia. Powiedziałabym, że bardziej chodzi o styl życia – sen, używki, sposób odżywiania, itd. Im zdrowszy jest nasz sposób życia, tym mniejsza jest szansa na pojawienie się u nas zmarszczki lwiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *