Zwalczanie wyprysków na twarzy

Zwalczanie wyprysków na twarzy

Każda osoba, zarówno dojrzewający nastolatek, jak i dorosła, borykająca się z trądzikiem, cierpi z powodu wyprysków. Jeśli są to zaledwie drobne wypryski na twarzy, to problem nie jest tak poważny i wystarczy wczesna interwencja, by pozbyć się niechcianego kłopotu. Czym właściwie są wypryski na twarzy? To zmiany skórne, które polegają na powstawaniu pęcherzyków przez gromadzenie się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych naskórka. Jak zaradzić temu problemowi?

Problem z wypryskami – przyczyny

Widocznym objawem na twarzy są pęcherze, grudki, rumień, które mogą się rozprzestrzeniać na większą partię ciała, tworząc skupiska. Głównie ropne wypryski na twarzy spowodowane są trądzikiem, jednak mogą występować niezależnie od niego. Wtedy do głównych przyczyn należą:

  • nieprawidłowa dieta (nadużywanie alkoholu lub niektórych składnikach- kakao),
  • uczulenie na jakiś element pokarmu (tzw. alergia pokarmowa),
  • zaburzenia hormonalne (nadmiar androgenów i nadprodukcja sebum- zatykają ujścia gruczołów łojowych, tworząc wyprysk na twarzy).

Bolące wypryski na twarzy mogą stanowić bardzo uciążliwy problem, jednak dermatolodzy stanowczo odradzają wyciskania ich, ponieważ może to doprowadzić do rozsiania wyprysków na pozostałe partie twarzy albo spowodować powstawanie dodatkowych blizn, do czego na pewno nikt z własnej woli nie chciałby doprowadzić.

Co pomaga znaleźć przyczynę?

Pomocne w analizie przyczyny powstawania wyprysków jest, modna ostatnio, mapa twarzy – wypryski i ich lokalizacja miałyby świadczyć o konkretnych problemach zdrowotnych. Skupienie ich w odpowiedniej partii twarzy oznacza zaburzenie funkcjonowania jakiegoś narządu albo mechanizmu wewnątrz organizmu.

Strefa „czoło” oznacza problemy z trawieniem i nieprawidłową pracą jelit, a także ze snem i stresem.

Obszar brwi – osłabienie układu immunologicznego.

Pomiędzy brwiami – kłopoty z wątrobą: nadmiar toksyn lub zbyt duże obciążenie dietą, lekami czy alkoholem.

Problem z wypryskami na twarzy w okolicach nosa może świadczyć o problemach z sercem, nadmiernie spożywanym cukrem.

Ekstrakty kwiatowe w kremach na wypryski są bardzo skuteczne.Występowanie wyprysków na policzkach to zasługa niezdrowego stylu życia i nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby, żołądka, niezbilansowanej diety i przejadaniem się.

Okolice ust – to problemy z zaparciami, nieregularne wypróżnianie lub niewłaściwa higiena rąk, przez które roznosimy drobnoustroje.

Strefa pomiędzy ustami i nosem związana jest z pracą hormonów, na wypryski podskórne na twarzy w tej okolicy narażone są głównie kobiety przed miesiączką lub w fazie owulacji.

Jak walczyć z wypryskami na twarzy?

Warto wybrać naturalną pielęgnację odpowiednimi preparatami. Dobry krem, taki jak np. Sevolium, odpowiednio nawilży i oczyści twarz, nie powodując podrażnień. Warto zawsze czytać składy wybieranych produktów, tak aby uniknąć wysuszających czy drażniących substancji chemicznych. Dobrze dobrane kosmetyki to klucz do utrzymania czystej i promiennej cery.

Bibliografia

1. Thornefeldt C., Cosmeceuticals containing herbs: fact, fiction and future, 2005
2. Park C.S., Yang K.M., Kim M.L., Functional properties of medicinal plant extracts, 2006

Oceń ten artykuł.

5 Odpowiedzi do “Zwalczanie wyprysków na twarzy”

  1. jak mialam tradzik na czole to bralam sevolium i mi naprawde pomoglo. No i skora zrobila mi sie o wiele mniej tlusta i bardziej matowa. Bardzo fajny krem i nie zrazajcie się ceną 🙂

  2. A jak ktos ma wypryski zwiazane z trądzikiem hormonalnym to sewolium tez będzie dobry? Czy jednak lepiej brac wtedy te paskudne tabletki na recepte?

  3. Wypryski są prawie zawsze związane z trybem zycia i złą dieta i rozoczecie zmian właśnie od tego zawsze jest dobrym wyjściem. A jak jeszcze wspieramy to dobrym i naturalnym kremem co dziala na wielu polach to juz wogole

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *